Covid-19 Önlemleri

Küçük otel olmanın en büyük avantajı, hızla karar verebilme ve çok hızlı hayat geçirebilme becerisine sahip olmaktır. Büyük geminin başını döndürseniz , geminin kıç kısmı başka tarafa hareket eder. Mayıs ayı içinde Bakanlık özellikle 5 yıldızlı, 1000 yatak ve üzeri , herşey dahil konseptli , belgeli tesisler için. Korona Sertifikasyon maddelerini yazarken, gelin biz neler yaptık onları paylaşalım sizinle. Doğa içinde, 10 dönümde sadece 11 adet, tamamının kapısı bahçeye açılan, hepsi bahçeli veya verandalı müstakil evlere sahip olsak da kişilerin kullanımına özel geniş hareket alanları sunmak bize yeterli gelmedi.

1- Covid-19 tedbirleri konusunda kapsamlı çalışan eğitimi sağladık.
2- Tüm personel oteldeki tüm alanlarda maske kullanıyoruz.
3- Otel girişimizde, havuz başında, restoran alanında ve evlerin tamamında antibakteriyel jel aparatlarımız bulunuyor. (Diversey marka ürünler kullanıyoruz)
4- Konuklarımızı karşıladığımızda sosyal mesafemizi koruyarak ‘Hoşgeldiniz’ dedikten sonra vücut sıcaklıklığı kontrolleri ve yerel olarak zorunlu sağlık beyanları ile işbirliği yapmalarını rica ediyoruz.
5- Ev temizliklerini nano gümüş iyon teknolojili dezenfektan, tek kullanımlık bezler, toz çıkarmayan hepa filtreli süpürge ile yapıyoruz. 6- Ardından evdeki tüm yüzeyler buhar makinasıyla tekrar dezenfekte ediliyor. Buna sıkça dokunulan alanların tümü; kapı kolları, kilitler, ışık anahtarları, uzaktan kumandalar, musluklar ve saç kurutma makinesi, askılar gibi kullanabileceğiniz tüm öğeler dahildir.  7- Temizlik süresince ve sonrasında minimum 3 saat olmak üzere evler doğal olarak havalandırılıyor.
8- Her yeni konuk öncesi klima filtreleri dezenfekte ediliyor.
9- Odalarınızda sizler için tek kullanımlık eldiven ve cerrahi maske bulunduruyoruz.
10- Restoran alanımızda masalar her yönden 2 metre aralık olacak şekilde yerleştirildi. Konuklarımız tatil boyunca kendi odalarına atanmış masa ve sandalyeleri kullanıyorlar.
11- Kahvaltıda açık büfeyi kaldırdık, serpme kahvaltı servisi yapıyoruz.
12- Masa ve sandalyeler her kullanımdan önce ve sonra antibakteriyel yüzey temizleyici ile temizleniyor
13- Kahvaltı servislerinde kaşık,çatal,bıçaklar yüksek ısıda dezenfektanlı yıkamadan sonra tek kullanımlık eldivenlerle jelatin ambalajların içine, tek kullanımlık peçete ile yerleştiriliyor.
14- Servislerde tek kullanımlık masa örtüsü, tuz-şeker ve baharatlar kullanıyoruz.
15- Kahve ve çay makineleri yalnızca yetkili personel tarafından kullanılıyor. Konuklarımız bu yılki filtre kahve keyiflerini 14 ozluk tek kullanımlık bardaklarla yapacaklar. Soğuk içeceklerimiz de tek kullanımlık bardaklar ve kapalı pipetlerle servis edilecek.
16- Servis saatlerinde masalarda konuklarımız için antibakteriyel jel ve kolonya bulunduruyoruz.
17- Havuz kullanımında, suyla bulaşan bir hastalık olmamasına rağmen, havuz kenarındaki şezlong sayısını düşürdük. Havuz kullanım saatlerine aralıklar verdik. Şezlonglar ve minderler sabah, akşam ve her kullanımdan sonra yüzey temizleyicilerle temizleniyor olacak.
18- Plaj kullanımı için şezlong ve loca aralarını 2 metre tuttuk. Loca ve şezlonglar sabah, akşam ve her kullanım öncesinde anti bakteriyel yüzey temizleyici ile temizlenecek.19- Belli aralıklarla değişen çarşaf, yastık yüzleri, pikeler ve havlular, tek kullanımlık eldivenlerle tek kullanımlık kirli poşetlerine toplanıp, 60-90 derece aralığında dezenfektan ile yıkandıktan sonra kullanıma hazır olacak.
20- Tatilde doğal beslenme için, tüm kış çalıştık. Bahçemizdeki asırlık zeytin ağaçlarından toplanan zeytinleri, erken hasat soğuk sıkım yöntemi ile sıktırdık. Sebze bahçemizi genişlettik. Yemeklerimiz dalından toplanacak patlıcan, biber, domates, kabak, salatalık, nane, roka, maydanozla yapılacak. Çalışkan tavuklarımızın yumurtaları da cabası.